Volleyball

Hero Treatment Container

Overview

A perennial factor in the state championship race, Baylor was the TSSAA Division II state champion in 2014 and 2017, and was runner-up in 2016 and 2018.

Baylor fields varsity, junior varsity, and ninth grade teams each fall for Upper School girls and up to three Middle School teams in the winter for girls in grades 6-8.

Fast Facts on Baylor's Volleyball Program

· Baylor won the state championship in 2017 and 2014 and won back-to-back state titles in 1997 and 1998, only the third team in the Chattanooga area to repeat as state champs

· Baylor was state runner-up in 1996, 2006, 2011, 2013, 2016, and 2018 and third in the state in 1995, 2009, 2010, and 2012.

· Baylor was region champion in 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2006, 2010, 2013, 2014, and 2015.

· Baylor was district champion in 1994, 1995, 1996, 1997, and 1998.

· Baylor has had players named to the all-state team 14 times.

· Baylor's Andrea Shipley was the Chattanooga Times Player of the Year in 1998.

· Baylor's Gabby Gray was the Chattanooga Time Free Press Player of the Year and the Gatorade Player of the Year in 2014.

· Baylor's (then head coach) Kurt Emmanuele was the Tennessee Division II Coach of the Year and the Chattanooga Times Coach of the Year in 1998.

· Baylor's head coach Sarah Lail was the Chattanooga Time Free Press Coach of the Year in 2014.

Baylor plays nearly 50 matches during a season, competing in the TSSAA Division II East region.


Schedules & Scoreboard

Varsity

Record: 30-10
Opponent Date Time Advantage Details Result Score
vs.
Notre Dame
Away Details Win 3-1
Juanita Boddie Tournament vs. Hewitt Trussville
All Day
Details Win 2-0
Juanita Boddie Tournament vs. Hutchison
All Day
Details Win 2-0
Juanita Boddie Tournament vs. Bob Jones
All Day
Details Win 2-1
Juanita Boddie Tournament Quarterfinals vs. McGill Toolen
All Day
Details Loss 0-2
vs.
East Hamilton
Away Details Win 3-1
vs.
Signal Mountain
Home Details Win 3-0
vs.
Siegel
Details Win 3-1
vs.
Chattanooga Christian School
Away Details Win 3-0
vs.
Father Ryan
Away Details Win 3-0
vs.
East Hamilton
Home Details Win 3-1
vs.
Girls Preparatory School
Away Details Win 3-0
River City Rumble vs. Morristown West
All Day
Home Details Win 2-0
River City Rumble vs. Soddy Daisy
All Day
Home Details Win 2-0
River City Rumble vs. East Hamilton
All Day
Home Details Win 2-0
River City Rumble vs. Hardin Valley
All Day
Home Details Win 2-1
River City Rumble vs. Bradley Central
All Day
Home Details Win 2-0
River City Rumble Semifinals vs. Pope
All Day
Home Details Win 2-1
River City Rumble Championship vs. St. George
All Day
Home Details Win 2-1
vs.
Knox Catholic
Home Details Loss 1-3
WillCo Tournament vs. Cookeville
All Day
Away Details Loss 0-2
WillCo Tournament vs. Greenwood
All Day
Away Details Loss 0-2
WillCo Tournament vs. St. George
All Day
Away Details Win 2-1
WillCo Tournament vs. Station Camp
All Day
Away Details Win 2-0
WillCo Tournament vs. Cookeville
All Day
Away Details Win 2-0
WillCo Tournament vs. St. George
All Day
Away Details Win 2-1
WillCo Tournament vs. Greenwood
All Day
Away Details Loss 0-2
vs.
Chattanooga Christian School
Home Details Win 3-0
Southern Invite vs. Harrison (GA)
All Day
Details Win 2-0
Southern Invite vs. Florida State Univ. HS
All Day
Details Loss 1-2
Southern Invite vs. Nation Ford (SC)
All Day
Details Loss 0-2
Southern Invite vs. Wando (SC)
All Day
Details Win 2-1
Southern Invite vs. Ravenwood
All Day
Details Win 2-1
vs.
Soddy Daisy
Away Details Win 3-0
vs.
Knox Catholic
Away Details Loss 1-3
vs.
Girls Preparatory School
Home Details Win 3-0
State Playoffs First Round
TBD
Details
State Playoffs Second Round vs. Father Ryan
TBD
Details Win 3-0
State Tournament vs. Briarcrest
Details Loss 0-3
State Tournament vs. Harpeth Hall
Details Win 3-1
State Tournament Semifinals vs. Knox Catholic
Details Loss 1-3

Junior Varsity

Record: 11-7
Opponent Date Time Advantage Details Result Score
vs.
Notre Dame
Away Details Loss 1-2
vs.
East Hamilton
Away Details Loss 1-2
vs.
Signal Mountain
Home Details Win 2-0
vs.
Siegel
Details Loss 0-2
vs.
Chattanooga Christian School
Away Details Loss 0-2
vs.
East Hamilton
Home Details Win 2-1
vs.
Girls Preparatory School
Away Details Win 2-1
River City Rumble vs. Grace Academy
All Day
Home Details Win 2-0
River City Rumble vs. NW Whitfield
All Day
Home Details Win 2-0
River City Rumble vs. East Hamilton
All Day
Home Details Win 2-0
River City Rumble vs. Harris County
All Day
Home Details Win 2-1
River City Rumble vs. Boyd Buchanan
All Day
Home Details Loss 0-2
River City Rumble vs. Grace Academy
All Day
Home Details Loss 0-2
vs.
Knox Catholic
Home Details Win 2-0
Wilco Tournament
All Day
Away Details
vs.
Chattanooga Christian School
Home Details Win 2-1
vs.
Soddy Daisy
Away Details Loss 0-2
vs.
Knox Catholic
Away Details Win 2-0
vs.
Girls Preparatory School
Home Details Win 2-0

Freshman

The selected team was not found
Opponent Date Time Advantage Details Result Score
There are no events to display

MS Varsity

The selected team was not found
Opponent Date Time Advantage Details Result Score
There are no events to display

MS JV

The selected team was not found
Opponent Date Time Advantage Details Result Score
There are no events to display

6th Grade

The selected team was not found
Opponent Date Time Advantage Details Result Score
There are no events to display

News

Coaches

Varsity
Head Coach: Sarah Lail
Assistant Coaches: Kurt Emmanuele, Jennifer Summers

Junior Varsity
Jennifer Summers

Freshman
Cassie Ellrod, Sam Greene